Авторська технологія "Модель сучасного уроку словесності" учителя ЗОШ № 24 Холод Н.О.

Сучасний урок – спільна творчість учителя та учнів

Новий етап у розвитку шкільної освіти пов'язаний із упровадженням компетентнісного підходу до формування змісту та організації навчального процесу. Це вимагає певного підвищення професійної майстерності вчителя, забезпечення його новими знаннями, сучасними компетенціями, методами і технологіями, які дозволили б йому перебудувати освітній процес відповідно до нових вимог.

Які б інновації не вводилися, тільки на уроці, як і сотні років тому, зустрічаються учасники освітнього процесу - вчитель і учень. Разом із тим ми всі розуміємо, що урок не може не змінюватися. Це об'єктивний процес, на який впливає цілий ряд факторів.

Не можна формувати особистість за наперед   визначеною моделлю, головне – створити умови для повноцінного розвитку обдарованої дитини; активізувати самий процес навчання, надати йому дослідницького характеру і цим самим передати учневі ініціативу в організації власної пізнавальної діяльності.

Отже, необхідно по-особливому моделювати навчальну діяльність на уроці.

Модель сучасного уроку словесності

1.      МЕТА уроку не тільки сформульована і донесена до учнів, а й орієнтована на РОЗВИТОК і ВИХОВАННЯ учня безпосередньо на уроці.   Відтак  -  урок   орієнтований   на   розвиток   і   виховання ОСОБИСТОСТІ  з  притаманними їй  властивостями - мисленням, мовленням, цілеспрямованістю, самостійністю. Бажано, щоб учні брали активну участь у формулюванні, визначенні мети уроку.

2.      Навчання не має за мету надання учневі певного обсягу інформації, а, передусім, розвиток і виховання учня як особистості в процесі переробки, усвідомлення і застосування інформації. Тобто інформація є не кінцевим, а стартовим аспектом уроку.

3.      Розвиток мислення в процесі переробки, усвідомлення і застосування інформації спрямований на формування спроможності учнів виконувати операції:

ü  порівняння;

ü  класифікації;

ü  узагальнення;

ü  систематизації;

ü  аналізування;

ü  синтезування;

ü  інтерпретування (тлумачення, пояснення значення невідомих слів, понять, термінів);

ü  трансформування (перенесення досвіду з однієї галузі життя, навчання до іншої);

ü  індукції / дидукції.

4.  Головними стають не самі по собі  „знання" (як набір тих чи інших фактів),   а   вироблення   і   вдосконалення   прийомів   (алгоритмів) самостійної навчальної діяльності учнів - таких, як:

Ø  робота   з   текстом   (підручником      та   іншими   джерелами інформації);

Ø  написання письмових робіт (творів, критичних статей, рефератів, конспектів тощо);

Ø  робота з довідковою літературою (особливо задля формування понять, інтерпретації незнайомих термінів);

Ø  виконання   власних   досліджень,   експериментів,   пошукової роботи;

Ø  робота з самоконтролю та самокорегування (самоперевірка, робота над помилками);

Ø  оцінювальна діяльність (розробка адекватних критеріїв оцінки процесу або результату діяльності, самооцінювання, самоаналіз);

Ø  робота з цілепокладання та планування власної діяльності;

Ø  виховання самовідповідальності за власні дії та їх результати.

5.  Мотивація учнів на учіння відбувається не через примус і загрози покарання, а через створення навчальної проблеми.   Урок,   що  не   містить   подібної „проблеми", не є ефективним з позицій навчання, оскільки освіта не може набуватися штучно, в неприродний спосіб.

1. Мета = розвиток+виховання

2. Інформація = старт, а не фініш

3. Мислиннєві операції

4.     Алгоритм самонавчання

5. Мотивація через навчальну проблему

РЕЦЕНЗІЯ

на авторську технологію

вчителя української мови та літератури

Бахмутської загальноосвітньої школи I-III ступенів №24

з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів

Холод Наталі Олексіївни

Алгоритм побудови сучасного уроку словесності, запропонований учителем, дає можливість забезпечити мотивацію навчання, прийняття учнями цілей уроку, актуалізацію суб’єктного досвіду школярів, сприйняття, осмислення та первинне запам’ятовування учнями матеріалу, який вони вивчають,  засвоєння методики відтворення вивченого матеріалу.

Особливістю даної моделі є глибокий зміст, продумана організація, оптимальна різноманітність та раціональність. Розроблена модель організації навчальної діяльності сучасного уроку дозволяє активізувати навчально-пізнавальну діяльність учнів, спонукає їх логічно мислити й говорити, висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас, розв’язувати складні  проблеми, давати оцінку суспільним і життєвим явищам.

Рецензент                    Первушина О.А.– голова науково-методичної ради школи